Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Vejen til udbygningsplaner – en struktureret proces

9. april 2019 kl. 06:07
Befolkningstilvækst, erhvervsudvikling, spildevandsplaner, udledningstilladelser og igangværende projekter hos kommuner kombineret med egne ambitiøse visioner og mål er eksempler på forskellige forhold, som skal inkluderes, når forsyningsselskaber sætter gang i en udbygningsplan. Hvordan indfanges og bearbejdes alle disse input? Svaret er ifølge Jeanette Agertved Madsen, udviklingschef hos EnviDan, en systematisk og struktureret proces, der giver en klar retning for forsyningsselskabet.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Vil du bidrage til debatten med et synspunkt? Så skriv til vores PRO debatredaktion på pro-sekretariat@ing.dk

I de seneste år har flere danske forsyningsselskaber igangsat analyser af en centralisering af spildevandsrensning med henblik på nedlæggelse af mindre renseanlæg og overførelse af spildevandet til større renseanlæg eller etablering af et helt nyt renseanlæg.

Læs hele artiklen

Hos WaterTech får professionelle viden om de nyeste teknologiske løsninger i vandsektoren fra klimasikring til drikke- og spildevandsbehandling.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til WaterTech
Alt indhold på WaterTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger