Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.
Synspunkt
Rambølls nytårsønsker: Ny vandsektorlov, bedre klimatilpasning og drikkevandbeskyttelse
Rammevilkår4. januar kl. 18:23
Ny Vandsektorlov
Øverst på Rambølls ønskeliste står en ny og visionær vandsektorlov. Effektiv drift er vigtig, men på lang sigt er det mindst lige så vigtigt, at loven giver forsyningerne mulighed og incitament til at investere i centrale samfundsbehov som især forsyningssikkerhed, klimatilpasning, bæredygtighed, grundvandsbeskyttelse (ikke mindst mod PFAS) og innovation til eksportfremme.
Læs hele artiklen
Hos WaterTech får professionelle viden om de nyeste teknologiske løsninger i vandsektoren fra klimasikring til drikke- og spildevandsbehandling.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til WaterTech
Alt indhold på WaterTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
