København står med en kæmpe udfordring i de kommende årtier: For at klimasikre skal der afkobles stadig mere regnvand for ikke at overbelaste kloakker og renseanlæg, men det vand er forurenet med zink og andet skidt fra tage og veje.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
Når Københavns Kommune de kommende årtier skal afkoble hele 23 procent af regnvandet på det kloakerede areal fra kloakken, er der hårdt brug for alternative rensemetoder.
Læs hele artiklen
Hos WaterTech får professionelle viden om de nyeste teknologiske løsninger i vandsektoren fra klimasikring til drikke- og spildevandsbehandling.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til WaterTech
Alt indhold på WaterTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
