Halvårets vand: Det forsømte forår

25. juni 2022 kl. 13:12
Vandværk Ermelunden
Ermelundsværket i Gentofte Kommune - et af de mange vandværker, hvor der er mistanke om PFAS-forurening i oplandet. Illustration: Michael Rothenborg.
Set med vandsektorbriller var de første seks måneder af 2022 igen alt for præget af udsættelser: Fra myndighedsside blev der især trådt vande på drikkevandsbeskyttelse, PFAS-oprensning, vandsektorlov og helhedstænkning.
Artiklen er ældre end 30 dage

Genbrug og genanvendelse af jo normalt en god ting. Derfor tænker undertegnede redaktør, at det er ok at bruge næsten den samme overskrift til denne halvårsopsamling, som ved årsopsamlingen i fjor

For selv om der som altid kom gode og kreative løsninger fra vandbranchen – og enkelte initiativer til fremskridt fra myndighederne - var det igen et halvår, der var præget af udsættelser.

Læs hele artiklen

Hos WaterTech får professionelle viden om de nyeste teknologiske løsninger i vandsektoren fra klimasikring til drikke- og spildevandsbehandling.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til WaterTech
Alt indhold på WaterTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger