Genanvendelsen og omsætning faldt: Nyt maskineri skal vende skuden
Plast10. september 2020 kl. 06:00
Ændringer i markedet og en corona-krise har presset Dansk Affaldsminimering, men med en investering på tre millioner kroner til en ny sorteringmaskine håber virksomheden på at kunne fordoble omsætningen og øge genanvendelsen.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
Ifølge kaosteorien kan en uskyldig, lille sommerfugls blafren med vingerne få store og uforudsigelige konsekvenser længere ude i systemet. Den såkaldte sommerfugleeffekt.
Sidste år var det ikke en sommerfugl, men en dansk fødevareproducent, som blafrede med vingerne og besluttede, at deres kødbakker til dagligvarebutikkerne fremover skal fremstilles af PET-plast, da det er lettere at genbruge.
Læs hele artiklen
WasteTech er målrettet private og offentlige aktører, der arbejder indenfor affalds- og genbrugsområdet.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til WasteTech
Alt indhold på WasteTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
