EU’s Miljøagentur foreslår: Lad skattehammeren ramme konventionelle tekstiler
tekstilaffald10. februar 2022 kl. 05:00
Politikere bør skride til handling for at fremme den cirkulære økonomi inden for tekstiler. En af mulighederne er beskatning, lyder det fra Det Europæiske Miljøagentur.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
T-shirts, trøjer, skjorter, sko og andre tekstiler har en høj klima- og miljøpåvirkning og er i dag ekstremt svære at genanvende, fordi de ikke designes bæredygtigt og ud fra princippet om cirkulær økonomi.
Læs hele artiklen
WasteTech er målrettet private og offentlige aktører, der arbejder indenfor affalds- og genbrugsområdet.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til WasteTech
Alt indhold på WasteTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
