En eksplosiv video skal sætte fokus på overset affaldsproblem i Odense
Farligt affald24. november 2022 kl. 06:00
Det sker ofte, at medarbejdere fra Odense Renovation kan lugte gas, når de henter metalaffald. Det skyldes fejlsortering af gasbeholdere, som sågar har forårsaget en mindre eksplosionshændelse. Problematikken er kommet i øget fokus efter den øgede fokus på husstandsnær sortering.
Artiklen er ældre end 30 dage
Flammerne står op af skraldebilens lastrum og slikker sig om karroseriet, mens en gasflaske flyver i slowmotion gennem luften og lander et par meter fra bilen. Nej, det er ikke en scene fra Michael Bays seneste actionbrag af en film, men derimod hovedmotivet i en ny kampagnevideo fra Odense Renovation.
Læs hele artiklen
WasteTech er målrettet private og offentlige aktører, der arbejder indenfor affalds- og genbrugsområdet.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til WasteTech
Alt indhold på WasteTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
