Døde solceller bliver et »bekymrende« stort affaldsproblem
Elektronikaffald24. november 2020 kl. 06:00
Over de næste 30 år kan vi se frem til 140.000 tons affalds fra solceller, som kun har meget begrænsede genanvendelsesmuligheder. Problemet er »irreversibelt,« siger forsker, der efterlyser fokus på løsninger.
Artiklen er ældre end 30 dage
Priserne på solceller er raslet ned i takt med, at effektiviteten samtidig er steget. Det har skabt et blomstrende marked for opsætning af solcelleprojekter, og ifølge den seneste fremskrivning fra Energistyrelsen forventes solcellekapaciteten i Danmark at femdobles frem mod 2025.
Læs hele artiklen
WasteTech er målrettet private og offentlige aktører, der arbejder indenfor affalds- og genbrugsområdet.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til WasteTech
Alt indhold på WasteTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
