Det økonomiske fundament vakler under storstilet genanvendelsesprojekt
Plast2. marts kl. 06:00
Det norske selskab Quantafuel, som er ved at bygge Danmarks største plastsorteringsanlæg og derudover har to kemiske genanvendelsesanlæg, er kommet i kritiske pengeproblemer. Nu planlægger virksomheden et salg af samtlige aktier til det engelske ressourceselskab Viridor.
Armbevægelserne var store, da Quantafuel sidste år annoncerede planerne om at etablere Danmarks største plastsorteringsanlæg i Esbjerg. Anlægget, med en planlagt årlig kapacitet til at behandle 160.000 tons plast, skulle efter planen allerede kunne tages i drift i slutningen af 2023.
Læs hele artiklen
WasteTech er målrettet private og offentlige aktører, der arbejder indenfor affalds- og genbrugsområdet.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til WasteTech
Alt indhold på WasteTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
