ARC dropper at søge national pulje til CO2-fangst

2. august 2022 kl. 14:01
Amager Bakke, ARC, CO2, CO2-fangst
Illustration: Christoffer Regild.
Det københavnske affaldsselskab ARC vil ikke være at finde blandt ansøgerne til den statslige pulje på 8 milliarder til CO2-fangstprojekter. Til det er den kommercielle risiko for stor for den kommunaltejede virksomhed.
Artiklen er ældre end 30 dage

Amager Ressourcecenter (ARC) har med det karakteristiske affaldsforbrændingsanlæg Amager Bakke tegnet sig som en oplagt kandidat til at søge om del i de 8 milliarder, som Energistyrelsen netop nu har i udbud til fuldskala-projekter til fangst og lagring af CO2.

ARC har en klar ambition om at etablere CO2-fangst i storskala og har gennem pilotprojekter demonstreret, hvordan det er muligt at indfange CO2 fra Amager Bakkes røggas.

Læs hele artiklen

WasteTech er målrettet private og offentlige aktører, der arbejder indenfor affalds- og genbrugsområdet.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til WasteTech
Alt indhold på WasteTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger