Hyundai satser stort på brændselsceller
Brint13. september 2021 kl. 05:51
Den koreanske bilproducent har en ambitiøs plan for brint til både transport, i bygninger og som nødstrømsanlæg i industrien.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
Brint skal ind overalt. Så klart kom det frem, da den koreanske bilproducent Hyundai tirsdag præsenterede en vision for udrulningen af brintteknologi – ikke bare i inden for transport, men også i private hjem, større bygninger, industri og kraftværker.
Der vil i første omgang blive satset på kommercielle køretøjer, lige fra mindre varevogne til de helt store lastbiler. Målet er, at der i 2028 skal være et fuldt produktprogram med køretøjer i alle størrelser.
Læs hele artiklen
MobilityTech er målrettet professionelle, der arbejder med transport- og trafikløsninger.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til MobilityTech
Alt indhold på MobilityTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
