Forbrugerorganisationer kritiserer Vejdirektoratet: Operatører får monopol på opladning af elbiler foræret

22. juni 2022 kl. 05:37
ladestander, hurtiglader, hurtigladestander
På en række af Vejdirektoratets rastepladser er der allerede i dag etableret ladestandere, men typisk kun hurtigladere som denne, med ét udtag, som kan hurtiglade en enkelt elbil. Illustration: Doin/Bigstock.
Vejdirektoratet er med sine udbudskriterier i gang med at skabe lokale monopoler på opladning af elbiler på rastepladser, lyder kritikken fra to forbrugerorganisationer. 
Artiklen er ældre end 30 dage

»Det virker helt tosset«.

Kritikken af Vejdirektoratets udbud af ladestandere er ikke til at tage fejl af. 

De to forbrugerorganisationer FDM og elbilforeningen FDEL kommer nu med en kras kritik af Vejdirektoratet for at skabe såkaldte lokale monopoler på opladning.

Læs hele artiklen

MobilityTech er målrettet professionelle, der arbejder med transport- og trafikløsninger.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til MobilityTech
Alt indhold på MobilityTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger