
kloakrør, kloak
Foto : Bigstock/mulderphoto
Robotter skal holde øje med kloakrørene
Nyt forskningsprojekt skal udvikle autonome robotter til at finde fejl i kloaksystemet. Teknologien kan potentielt spare forsyningsselskaberne for stort millionbeløb.
Små automatiske inspektionsrobotter, der enten flyder, kører eller snor sig gennem kloakrørene, kan potentielt spare de danske vandselskaber for mange millioner årligt til renovering af kloaknettet.
Det er tanken bag det nye treårige ASIR-projekt, som blandt andet Aalborg Universitet, Syddansk Universitet og EnviDan skal føre ud i livet med blandt andet 13 mio. kr. i støtte fra Innovationsfonden.
starLog ind eller prøv 3 ugers gratis prøveabonnement for at læse videre
IndustryTech er for professionelle i industri- og produktionsvirksomheder. Vi giver dig indblik i de nyeste teknologiske løsninger, så du kan navigere i en digital og automatiseret virkelighed.