Gassystemet har brug for en ny balanceringsmodel
For at nå målet om klimaneutrale energisystemer i 2050 sker der i denne tid en række forandringer i systemerne. Vedvarende energi er ikke ligeligt repræsenteret i alle energisektorer. Hvis man som eksempel ser på Danmark, som har sat mere ambitiøse mål, er procentdelen af biometan i det samlede gasforbrug meget lavere end andelen af vedvarende energi i varme- og elsektoren.
Det er åbenlyst, at der er brug for omfattende forbedringer i gassystemet og de teknologier, systemet anvender. For de sektorer, som ikke kan opnå direkte elektrificering, ser det ud til, at grøn gas kan være en god mulighed i virksomhedernes bestræbelser på at nedbringe CO2-udledningen.
I mit ph.d.-projekt på DTU har jeg undersøgt, hvad der skal til for at etablere en fremtidig gas-infrastruktur, der har den indbyggede fleksibilitet og økonomiske og energimæssige effektivitet, som er nødvendig for at leve op til de ambitiøse mål for en lavere af CO2-udledning. I denne artikel omtaler jeg nogle af mine fund.
GridTech er målrettet professionelle, der arbejder med elektrificering og integration af energiformerne i energisektoren. Få tilsendt tilbud
