Tæt på afgørelse om ny gasledning: DTU og Klimarådet tilråder elektrificering i stedet
Naturgas27. januar 2021 kl. 12:26
Elektrificeringsrapport fra DTU bekræfter store potentialer for elektrificering af industrier og også Klimarådet har i brev til Energinet problematiseret gasprojektet
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
Mens energipolitikerne forventes snart at beslutte sig for et ja eller et nej til en ny gasledning til Lolland, så peger nye oplysninger og tal fra DTU og Klimarådet på, at en elektrificering af industriens energiforbrug er teknisk mulig og samfundsøkonomisk mest fornuftigt– også når det gælder højtemperatur-processer som på sukkerfabrikkerne.
Læs hele artiklen
GridTech er målrettet professionelle, der arbejder med elektrificering og integration af energiformerne i energisektoren.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til GridTech
Alt indhold på GridTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
