Energidata og digital styring i bygninger kan nedsætte energiforbrug med 6.500 GWh årligt

IoT-Horsens
Et af de steder, hvor man arbejder med at energieffektivisere med IoT-sensorer, er Horsens Kommune, hvor billedet her er fra. Illustration: Horsens Kommune.
Med den forventede teknologiudvikling kan vi skære 11 pct. af energiforbruget i vores bygninger. Det kræver dog, at både arbejdspladser og vores hjem bliver spækket med IoT-sensorer og intelligente styringer.
7. februar 2019 kl. 05:30
errorÆldre end 30 dage

Offensiv brug af data, hvor varme, ventilation, belysning og køling indreguleres på basis af vejrdata og brugervaner, kan frem mod 2030 skære 11 pct. af energiforbruget i vores bygninger. Det viser en analyse, som konsulentvirksomheden Viegand Maagøe har udarbejdet for Energistyrelsen. Da bygninger tegner sig for omkring 40 pct. af det samlede energiforbrug, er der tale om betydelige besparelser, også i det samlede energiregnskab.

Få fuld adgang til GridTech

GridTech er målrettet professionelle, der arbejder med elektrificering og integration af energiformerne i energisektoren. Få tilsendt tilbud.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til GridTech
Alt indhold på GridTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger