Opladning ved lavere strømstyrke giver øget effekttab på op til 20 procentpoint, viser forskning fra DTU.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
Det er en tvivlsom løsning at skrue ned for strømstyrken, når man skal sikre, at en større gruppe elbilejerne kan oplade deres elbiler på samme tid. Når strømstyrken skrues ned, bliver effekttabet større, påpeger civilingeniør Martin Kristiansen. Han er energiingeniør og specialist i bæredygtig energi og har netop skrevet speciale på DTU om emnet.
Læs hele artiklen
GridTech er målrettet professionelle, der arbejder med elektrificering og integration af energiformerne i energisektoren.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til GridTech
Alt indhold på GridTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
