
Det er endnu uvist, hvor meget asbeststøv børn og medarbejdere i børnehaven har indåndet.
Foto : Privatfoto
Børnehavebørn gik rundt i asbeststøv i dagevis
Vuggestue- og børnehavebørn i Albertslund har i dagevis gået op og ned af en asbestsanering uden ordentlig afskærmning. Kommunen har fyret entreprenøren, men det er endnu uklart, hvem der har ansvaret.
Vuggestue- og børnehavebørn i Børnehuset Brillesøen i Albertslund har i flere dage tumlet rundt på deres legeplads, mens håndværkere fjernede asbestholdige facadeplader og smed dem på jorden lige op ad legepladsen.
Vil du have fuld adgang til FacilityTech?
FacilityTech er mediet til dig, der arbejder med renovering, drift og vedligehold af bygninger i såvel den offentlige som den private sektor. Vi bringer ny viden om teknologiske løsninger, digitalisering, udbud, standarder og rammebetingelser, og via cases fra ind- og udland sætter vi fokus på de muligheder, udfordringer og løsninger, som du, står over for.