
Der er blevet talt og skrevet meget om design-for-adskillelse og cirkulær økonomi i byggebranchen de senere år. Men i Køge er tankerne allerede virkeliggjort i Bryggeriet Braunsteins nye besøgscenter. Grunden det ligger på skal sandsynligvis skal omdannes indenfor en kortere årrække, og derfor var det et kommunalt krav, at bygningen let skulle kunne adskilles igen.
Foto : Rasmus Hjortshøj / Adept
Spektakulært “værtshus” er designet til at blive splittet ad
Køge Havn er under omdannelse. Så da et lokalt bryggeri ville bygge et kombineret udskænkningssted, besøgscenter og cafe var det et krav, at bygningen skulle kunne skilles ad igen.
Vil du have fuld adgang til FacilityTech?
FacilityTech er mediet til dig, der arbejder med renovering, drift og vedligehold af bygninger i såvel den offentlige som den private sektor. Vi bringer ny viden om teknologiske løsninger, digitalisering, udbud, standarder og rammebetingelser, og via cases fra ind- og udland sætter vi fokus på de muligheder, udfordringer og løsninger, som du, står over for.