Regionerne mangler penge til it-sikkerhed, og kriseramt politisystem bliver dyrere
Kære læser,
Arbejdet med det nye våbenregister er efterhånden ved at have udviklet sig til at lidt af en it-krise for Rigspolitiet, og kritikken er i månedsvis haglet ned over det nyudviklede Netcompany-system.
Kritikken er blandt andet gået på alt for lange sagsbehandslingstider på udstedelsen af tilladelser, hvilket betyder, at massevis af jægere har oplevet problemer med at få udstedt deres tilladelser i løbet af foråret. Og regningen for det skandaleramte system er også vokset betydeligt udover det forventede.
Tilbage i 2019, da it-projektet blev risikovurderet, vurderede man hos Rigspolitiet at kunne få udviklet det nye våbenregister for 31,2 millioner kroner. Men ifølge justitsminister Mattias Tesfaye (S), står regningen nu til at blive på mere end 50 millioner kroner.
DigiTech er til professionelle, der arbejder med offentlig digitalisering og it-projekter. Få tilsendt tilbud
