Danske universiteter drukner i data: Millioninvesteringer på vej til digital infrastruktur

23. januar 2019 kl. 05:00
DTU Computerome
Danmarks største computere står på en containerplads i den nordlige ende af DTU Campus Risø ved Roskilde. Nyt strategioplæg foreslår ny organisering og flere midler til digital forskningsinfrastruktur Illustration: Laurids Hovgaard.
Der er brug for en mere fastforankret organisation til at sikre temposkifte i den danske digitale forskningsinfrastruktur. Sådan lyder det i en ny national strategi for digital forskningsinfrastruktur.
Artiklen er ældre end 30 dage

De danske universiteter er ved at drukne i data.

Inden for life science fordobles datamængden hver 7. måned, i takt med man i stigende grad laver helgenomsekventering af det menneskelige dna, ligesom mange videnskabelige instrumenter bliver mere nøjagtige og dermed kaster markant flere mængder forskningsdata af sig, ligesom datamængderne vokser inden for humaniora, hvor mængden af datakilder er vokset ekstremt i takt med udbredelsen af internettet og sociale medier.

Læs hele artiklen

DigiTech er til professionelle, der arbejder med offentlig digitalisering og it-projekter.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til DigiTech
Alt indhold på DigiTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger