Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning.

Software er latterligt

7. marts kl. 05:30
Miguel Sicart
»Du skal grine af de apps, vi laver, men også af vores egne antagelser om teknologi,« siger professor fra IT-Universitet i København Illustration: Miguel Sicart.

Vil du bidrage til debatten med et synspunkt? Så skriv til vores PRO debatredaktion på pro-sekretariat@ing.dk

Kan en app fange din opmærksomhed uden at tilbyde dig noget indhold? Kan en machine learning-model oversætte billeder til GIF'er? Kan machine learning fortælle dig, hvad ting ikke er? 

Alle disse spørgsmål behandles i de programmer, der er udviklet og offentliggjort af Ridiculous Software Project, et forsknings- og udviklingsinitiativ ledet af mig, Miguel Sicart, professor i digital leg på IT-Universitetet i København. 

Læs hele artiklen

DataTech er til professionelle, der arbejder med data og analytics.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til DataTech
Alt indhold på DataTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten

Fortsæt din læsning

Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger