Demokratisering af BI hos Novo: Det har taget forretningen med storm

29. november 2018 kl. 04:31
Novo Nordisk
Illustration: Novo Nordisk.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

På tre år er antallet af aktive brugere på en Tableau-platform i Novo Nordisks produktionsenhed, Product Supply, steget fra nul til flere tusind. Det er en af effekterne af at placere business intelligence i hænderne på analytikere rundt om i hele afdelingen, der tæller 15.000 medarbejdere rundt omkring i verden, fortæller Martin Klavstrup Mathiasen, der er chef for Supply Chain Analytics.

»Vi havde behov for at blive bedre til at arbejde med vores data og placere det, hvor det skaber værdi for forretningen - det vil sige helt tæt på beslutningstagerne,« forklarer han.

Læs hele artiklen

DataTech er til professionelle, der arbejder med data og analytics.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til DataTech
Alt indhold på DataTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger