Access Now: EU-forslag kan blive cloud-hackerens ven

23. maj kl. 13:51
cybersikkerhed
Illustration: Access Now.
Microsoft, Amazon Web Services og andre amerikanske cloud-udbydere kan blive nødt til at indgå i et joint venture med en EU cloud-udbyder, hvis EU's Center for Cybersikkerhed får sin vilje. Men at bevare data i EU gør det lettere for ondsindede aktører at finde ud af, hvor de er, advarer en databeskyttelsesforkæmper.

Cloud-tjenester, der ikke er baseret i Europa - som f.eks. de store tech-giganter - kan blive nødt til at arbejde sammen med cloud-udbydere, der drives fra EU, hvis de vil have grønt lys fra ENISA til at håndtere følsomme data.

Læs hele artiklen

DataTech er til professionelle, der arbejder med data og analytics.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til DataTech
Alt indhold på DataTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger