KMD forbereder sig på nye AI-regler fra EU: Opfatter alle løsninger som højrisiko
AI Act17. januar kl. 05:00
EU's kommende lovpakke om regulering af kunstig intelligens får danske virksomheder til at gøre sig klar.
Danske virksomheder er i færd med at forberede sig til den store lovpakke fra EU om regulering af kunstig intelligens, den såkaldte AI Act.
Det skriver ITWatch.
I KMD, der især leverer it-løsninger til den offentlige sektor, bliver alle løsninger betragtet som 'højrisiko systemer', hvilket udover at medføre strengere kontrol fra EU også betyder, at systemerne skal registreres i en fælles EU-database.
Få fuld adgang til ComplianceTech
ComplianceTech er et medie til compliance-ansvarlige i danske virksomheder og offentlige myndigheder.
Få 3 uger gratis prøve abonnement til ComplianceTech. Betalingskort er ikke påkrævet, og du vil ikke blive flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til ComplianceTech
Alt indhold på ComplianceTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
