Digitaliseringsstyrelsen får kritik af Datatilsynet: Gav uvedkommende adgang til digital post

29. marts 2022 kl. 05:001
Digitaliseringsstyrelsen får kritik af Datatilsynet: Gav uvedkommende adgang til digital post
Illustration: Digitaliseringsstyrelsen/Agnete Schlichtkrull.
Efter en menneskelig fejl hos Digitaliseringsstyrelsen fik 26 kuratorer uautoriserede adgang til virksomheders digitale postkasser.
Artiklen er ældre end 30 dage

26 kuratorer fik sidste år uautoriseret adgang til virksomheders digitale postkasser, efter en menneskelig fejl hos Digitaliseringsstyrelsen. Derfor udtaler Datatilsynet nu kritik af styrelsen for at bryde med GDPR:

Læs hele artiklen

ComplianceTech er et medie til compliance-ansvarlige i danske virksomheder og offentlige myndigheder.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til ComplianceTech
Alt indhold på ComplianceTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
1 kommentar.  Hop til debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger
1
24. marts 2022 kl. 10:39

Det lader til, at de har en rent manuel arbejdsgang. Ud over at det er ineffektivt, giver det også mulighed for den her slags fejl.