Endelig kom aftalen om dosisdispensering af medicin
Dosisdispensering14. marts kl. 20:53
To hele uger efter udløbet af den midlertidige ordning, har RLTN og Praktiserende Lægers Organisation indgået en aftale om dosispakket medicin.
Efter 14 dage i uvished er der de næste godt halvandet igen ro om dosispakket medicin, så kommunerne kan komme videre med at få borgere over på ordningen, som er beregnet til at kunne spare 600 årsværk blandt plejepersonalet i takt med sin udbredelse og op til 900 årsværk over en årrække.
Læs hele artiklen
CareTech henvender sig til professionelle, der arbejder med velfærdsteknologi i den danske sundhedssektor.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til CareTech
Alt indhold på CareTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
