Varmepumpe på skole skal også varme hal og 110 boliger

11. januar 2022 kl. 05:57
Skægkarskolen varmepumpe evida Silkeborg Forsyning Kommune naturgas
Illustration: Silkeborg Kommune.
I Silkeborg Kommune skal en varmepumpe overtage det meste af opvarmningen af en skole og desuden levere lokalvarme til en hal og et nyt boligområde med 110 huse.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.

Flere fluer bliver slået med ét smæk med Silkeborg Kommunes aftale med det lokale forsyningsselskab om at installere en stor varmepumpe ved en skole i byen Skægkær. Varmepumpen vil nemlig både kunne dække 85 procent af skolens varmebehov, varmebehovet i Skægkærhallen, der ligger lige ved siden af, og desuden levere varme til et nyt boligområde, der er under opbygning i nabobyen Sejling.

Læs hele artiklen

BuildingTech - Byggeri, renovering og vedligehold.

Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.

Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.

Abonnementsfordele
vpn_key
Fuld adgang til BuildingTech
Alt indhold på BuildingTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
drafts
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
thumb_up
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
Ingen kommentarer endnu.  Start debatten
Debatten
Log ind eller opret en bruger for at deltage i debatten.
settingsDebatindstillinger