Tyske kulfiber-forskere viser nye veje for byggeriet
Bæredygtigt byggeri12. august 2021 kl. 05:03
Et samarbejde mellem det Tekniske Universitet i Dresden og et tysk byggekonsortium nærmer sig en milepæl inden for kulfiber-forstærket betonbyggeri.
Artiklen er ældre end 30 dage
Manglende links i teksten kan sandsynligvis findes i bunden af artiklen.
Kulfiber-forstærket betonbyggeri trækker mere og mere opmærksomhed i byggebranchen. Ifølge Web of Science er udgivelser med fokus på kulfiber-forstærket beton per år steget fra 1.210 i 2001 til 35.229 i 2019.
De mange udgivelser skyldes ikke mindst indsatsen fra det største forskningsprojekt i Tysklands byggebranche, Carbon Concrete Composite (C3), som har blikket rettet mod kulfiber som en bæredygtig ragekniv til den CO2-tunge betonindustri.
Læs hele artiklen
BuildingTech - Byggeri, renovering og vedligehold.
Få 3 ugers gratis prøveabonnement. Betalingskort er ikke påkrævet, og du bliver ikke flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til BuildingTech
Alt indhold på BuildingTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
