Renovering blev for dyr. Lolland lukker kollapstruede typeskoler
Konstruktioner20. december 2022 kl. 16:26
Skaderne på tre lollandske typeskolebygninger er så omfattende, at der ifølge to rådgivningsfirmaer skal sættes ind med renovering hurtigst muligt. Renoveringen vil imidlertid blive så dyr, at det ikke står mål med nytten - især ikke, når elevtallet på to af skolerne er faldende.
Artiklen er ældre end 30 dage
Udsigten til at skulle finde mindst 200 mio. kroner til at renovere to af de såkaldte typeskoler, der har vist sig at udvikle stabilitetsproblemer flere steder, fik mandag byrådpolitikerne i Lolland Kommune til at indstille, at typeskolerne lukkes hurtigst muligt. Det fremgår af et referat fra mødet i kommunens økonomi- og erhvervsudvalg.
Få fuld adgang til BuildingTech
BuildingTech - Byggeri, renovering og vedligehold.
Få 3 uger gratis prøve abonnement til BuildingTech. Betalingskort er ikke påkrævet, og du vil ikke blive flyttet til et betalt abonnement efterfølgende.
Du kan også få tilsendt et tilbud til dig.
Abonnementsfordele
Fuld adgang til BuildingTech
Alt indhold på BuildingTech er åbent for dig, så du kan nyde det fra din computer, tablet eller mobil.
Kuraterede nyhedsbreve
Nyheder, interviews, tendenshistorier og meget mere, leveret til din indbakke.
Adgang til andre medier
Hver måned får du 6 klip, som kan bruges til permanent at låse op for indhold på vores andre medier.
Adgang til debatten
Deltag i debatten med andre professionelle.
